
A Splinter Cell az utbbi idk egyik legnpszerbb, legszebb s legsikeresebb Xbox jtka, ami tbb hnapos vrakozs utn vgre PC-re is megjelent (a Gamecube s a Playstation2 vltozattal egytt). Szerencsre ez a verzi nem csak egyszer tirata a konzolosnak, hanem az j platform lehetsgeit kihasznlva tbb szempontbl is bvtett, javtott vltozata. A Thief, a Metal Gear Solid s a Hitman sorozatok nyomdokain haladva a Splinter Cell is a lopakodsra s a lthatatlansgra alapoz. Sam Fishert, az NSA egy titkos, Third Echelon nev szervezetnek oszlopos tagjt irnytva olyan helyekre kell szrevtlenl bejutnunk, ahol igazbl semmi keresnivalnk sem lenne.
A trtnet a jelenben jtszdik, a kzppontban egy elkpzelt konfliktus ll, s a Tom Clancy regnyeihez hasonl szvevnyes, fordulatos cselekmny tartogat nhny meglepetst. A gonosz szerept termszetesen – mint a Clancy regnyekben ltalban – az oroszok, pontosabban az egyik orosz utdllam, s a knaiak kaptk, persze a helyzet azrt nem ennyire egyrtelm. Az elzmnyeket vlogatott TV riportok formjban ismerhetjk meg, mintha csak a CNN-t nznnk, s a kldetsek kzben is ugyangy tudhatjuk meg, hogy mi trtnik a nagyvilgban. Eredeti tlet, de nha kicsit nehezen kvethet, hogy most mi is trtnt pontosan.
A kilenc kldets sszesen kb. 20 rnyi jtkidt jelent. Noha a plyk szma kevsnek tnhet, azok elg sszetettek s hosszak ahhoz, hogy ne lehessen gyorsan keresztlrohanni rajtuk. A feladat fbb vonalakban mindig ugyanaz, bejutni valahov, megszerezni valamit s tvozni. Ettl eltekintve nincs kt egyforma kldets. A szmtgpek feltrstl a beszlgetsek lehallgatsn, emberrablson, vagy ppen foglyok kiszabadtsn t a mernyletig elg sokfle feladatot kapunk. A helysznek is vltozatosak, az indulsi helytl elszr utckon, csatornkon, hztetkn, esetleg olajfr szigeten, parkolhzon, vagy a CIA fpletn keresztl el kell jutnunk az akci helysznre, ami lehet egy iroda, egy szerverszoba, az elnki palota, a knai konzultus, vagy pl. a rendrsg. tkzben lehetleg minl kevesebb feltnst keltve, br ez nem mindig szempont. Egyes plykon mr az els halott, vagy az els riad a kldets vgt jelentheti, mg msikakon szabadon lemszrolhatunk mindenkit, a riadnak nincs jelentsge. Ez utbbi esetekben is inkbb a sajt beltsunkra bzzk, hogy hagyunk-e tllket, vagy sem. A kldetsek nagyon hangulatosak, a helysznek realisztikusak, az pletek felptse logikus.
A Splinter Cell egyik legnagyobb htrnya, hogy a plyk s a kldetsek is linerisak. A legtbb helysznrl csak egyetlen tovbbjutsi lehetsg van. Ez tbbnyire magtl rtetdik, de vannak esetek, amikor ez kzel sem a legkzenfekvbb, leglogikusabb tvonal. Ugyanez a lineris felpts igaz a kldetsekre is, szinte nincs is vletlen elem. Ez persze ersen korltozza az jrajtszhatsgot. A feladatokat csak adott sorrendben tudjuk teljesteni, s akkor is a kijellt tvonalon kell haladnunk. Sok esemnyt, mint pldul egy jrrz rt, vagy a kvetend teherautt mi magunk indtunk el azzal, hogy thaladunk egy bizonyos ponton. Ha valamirt nem arra megynk, akkor hiba vrunk. Szerencsre azrt ez nem nagyon okoz problmt, mivel a plyk kialaktsa miatt szinte biztosan t is fogunk haladni azon a bizonyos ponton.
Az irnyts egyike volt azoknak a rszeknek, amelyek a konzolos trs sorn mdosultak. Akinek mr volt szerencsje konzolos tiratokhoz, az tudja, hogy a PC-n csak a legritkbb esetben hasznlhatak igazn, mivel a PC – elssorban az egrnek ksznheten – ennl sokkal tbbre kpes. A mdostsoknak ksznheten a Splinter Cell irnytsa fbb vonalakban megegyezik a PC-s akcijtkoknl megszokott egr-billenty kombincival. Taln az egyetlen lnyegi eltrs, hogy a mozgsi irnyok nem az irnytott figurhoz, hanem a kameranzethez kpes mkdnek, mint a konzoloknl. Ez azt jelenti, hogy pl. az elre gomb megnyomsra Fisher mindig tvolodik a kamertl, amit viszont szabadon forgathatunk az egrrel, gy fleg kezdetben kicsit szokatlan. Sajnos arra nem gondoltak, hogy az ajtk szmkombinciit ne csak az egrrel, hanem a numerikus billentyzeten is bethessk, de ez csak kisebb knyelmetlensg.
Sam Fisher mozgsi palettja minden alkalomra tartogat valamit, melyek lttn mg Lara Croft is elsrgulna az irigysgtl. Az alapllapot a csendes lopakods, ahol a mozgsi sebessg az egr grgjvel llthat. A ltrkon s csveken val mszs, fggeszkeds, leereszkeds s lecsszs termszetesen az alapfelszereltsg rsze, ennl rdekesebb elemek is vannak, mint a falhoz lapulva kzlekeds, az pletek kls faln trtn leereszkeds s az ablakot betrve landols a szobban, vagy sprgban lls a keskenyebb tjrk tetejn. Ez utbbi pozcibl akr mg lvldzhetnk is a gyantlan rkre, vagy egyszeren rjuk vetdve ki is thetjk ket. Az ellenfelek mg lopakodva egy elegns knyklendtssel lethetjk, esetleg a pisztolyt a halntkukhoz szortva tszul ejtve pajzsknt hasznlhatjuk ket. Az gy szerzett tszokat kivallatva fontos informcikhoz juthatunk, vagy knyszerthetjk ket pl. a retinaszkenneres ajtk kinyitsra is. Brmit is csinlunk, a vgeredmny mindig egy eszmletlen, esetleg halott ellenfl, akit a legtbb esetben ajnlott eltntetni szem ell, elssorban a sajt rdeknkben. Erre a clra ajnlott valami stt sarkot vlasztani, lehetleg minl tvolabb az rjratoktl.
Ha mr az ellenfeleknl tartunk, az ket irnyt mestersges intelligencia elg j ahhoz, hogy hihetek legyenek, de nem tl sszetett, hogy feleslegesen tlbonyoltsa a jtkot. Kiszmthatak, de azrt okozhatnak meglepetseket. Bizonyos hatrokon bell elg lethen reaglnak rnk s az ltalunk hagyott nyomokra is, mint pl. a kiltt, vagy lekapcsolt lmpk, lettt rk, stb. Persze annyira azrt nem intelligensek, hogy ne gyalogoljanak bele birkaknt a tzvonalunkba, az egyiket sem tartja vissza, hogy az eltte lv hrom msik r a szeme lttra dobta fel a talpt. Ennek pont az ellenkezje is elfordul, mikor a krnyk legsttebb rnykban ldglve leszedjk a vilg vgn gyantlanul lldogl rszemet, s a trsa azonnal, hallos pontossggal kiszrja, hogy hol vagyunk s rgtn vissza is l. Mivel a kldetsek sttben jtszdnak, ezrt az jjellt s a hkamera komoly elnyt jelent, br ez utbbinak nagyon korltozott a hattvolsga. Ezt kismrtkben kompenzljk a ksbbi plykon megjelen zseblmpval, st az utols plya legvgn mr jjelltval is felszerelt ellenfelek, de az igazi kihvst mgis a kutyk jelentik. A tbbi ellenfl is meghallja, ha nem vagyunk elg vatosak, de a kutyknak mg a szaglsa is mkdik, egybl kiszagol, amint keresztezi a nyomunkat.
Szerencsre nem kell puszta kzzel nekivgnunk a nagyvilgnak, legalbbis nem mindig. Mivel a feladat a lopakods s a betrs, ezrt a felszerelsnk is ennek megfelelen lett sszelltva. A szloptiks kamera az ajtk alatti kukkolshoz, s az lkulcskszlet ltalban mindig velnk van, de gyakori a zrfr, a kamerazavar, vagy a lzeres mikrofon is. rdekes megolds az lkulcskszlet hasznlata, ugyanis azt neknk kell mozgatni a zr kinyitshoz. Ez a mvelet senkinek sem jelent intellektulis kihvst, de nagyon hangulatos, fleg mikor van t msodpercnk, hogy kinyissunk egy ajtt, mg mieltt visszarne az r, vagy odafordulna a kamera. A feladatnak megfelel a fegyverek knlata is, ami ki is merl egy pisztollyal s egy SC-20K tpus puskval, termszetesen mindkett hangtompts vltozatban. Nha rtehetjk a keznket pr repeszgrntra is. A lszerkszlet plynknt vltoz, de ltalban szksen mrik, s ezt is tbbnyire lmpk s kamerk kilvldzsre fogjuk elhasznlni. A srlsmodell elg realisztikus, egyetlen lvssel csak fejlvs esetn vgznk az ellenfelekkel. A Splinter Cell taln legeredetibb rsze az a sok klnbz ketyere, amit az SC-20K-val lhetnk ki a gyantlan rkre. Van itt kilhet kamera az rk mozgsnak megfigyelsre, zajkelt, ami az odacsalt ellenfelet gzzal kbtja el, kilhet elektromos sokkol, K.O. lvedk, s fstgrnt. Ezeket nem ktelez hasznlni, ltalban gyis elg keveset tallunk bellk, de kr lenne kihagyni ket. A magunkkal hordott felszerelsek mellett minden plyn tallunk vegeket s dobozokat az rk figyelmnek elterelsre.
A jtkmenetnek vannak bizonyos elemei, amik ellen nem lehet vdekezni. Elfordul, hogy a leggondosabb clzs ellenre sem talljuk el a clpontot, vagy az r a legrosszabb pillanatban fordul meg. Sokszor csak percek mlva derl ki, hogy a nemrg elrejtett eszmletlen rt kiszrta egy jrr, mert az r lbfeje tlgott rendkvl hihetetlenl nagyon stt rnykbl a kevsb nagyon tkstt rszbe. Az ilyenek ellen csak gyakori mentssel lehet vdekezni. Szerencsre a mentsek szma nem korltozott, maga a folyamat is villmgyors, s nagyon fontos szerepk van abban, hogy az ember nem vakarja le a falrl a vakolatot.
A Splinter Cell grafikailag az egyik legszebb akciprogram, amivel eddig tallkoztam. Nem a felesleges ltvnyelemekkel csbt, hanem az leth krnyezettel. A modellek rszletesek, a textrk realisztikusak. Semmi sincs tlsznezve, vagy tlbonyoltva, minden pontosan olyan, amilyen a valsgban. A karakterek, lkn termszetesen Sam Fisher lethek, a mozgsuk is folyamatos s hihet. A jtkmenet szempontjbl lnyeges dinamikus fnyek s rnykok megvalstsa mesteri. A reluxkon, vagy a forg ventilltorokon tszrd napfny, vagy a drtkertsen minket keres reflektor fantasztikus. Nagyon jl sikerlt a puha testek szimulcija, mint pl. a fggnyk, ponyvk. Vannak ugyan kisebb hibk, mint az ajtn nha tlg lb, vagy textra hibk (pl. a stt padl, amin bizonyos szgbl nzve vilgos foltok jelennek meg), de ezek elg ritkk. Az igazsghoz tartozik persze, hogy a ltvny nagymrtkben fgg a hardvertl is, egy minimlis ignyeket ppen csak hogy kielgt gpen azrt ne vrjon senki csodkat.
A lopakods miatt a hangoknak ugyanolyan fontos szerepk van, mint a ltvnynak, s itt ezen a tren sem lehet panasz. Az sszes tevkenysgnek s felszerelsnek jl felismerhet s egyedi hangja van, az jjellt bekapcsolstl a zrak feltrsn t a klnbz fegyverekig. A krnyezet hangjai, mint a fldre ejtett kls doboz, az sszetr veg, a robbansok, vagy a fegyverek hangjai is tkletesek. A sebessget nvelve Fisher hallhatan tbb zajt kelt, de az rk lpseit is mr messzirl hallani. A lpsek hangja a fellettl fggen vltozik, ms pl. fvn, kvn, padln, vagy ppen vegszilnkokon. A dinamikusan vltoz zene fontos szerepet jtszik a megfelel hangulat megteremtsben, fleg, ahogy a veszlyhelyzetben egyre ersebben, egyre hangosabban szl. Kis gyakorlattal mr ez alapjn is meg tudjuk mondani, hogy az rk szrevettek-e, vagy sem. Persze ez valamennyire csals, de ez van. Elg sok prbeszdet hallhatunk a jtk sorn, a legtbb informcit gy szerezhetjk meg. Sajnos ezeket nem lehet feliratozni, s csak egyszer hangzanak el, gy nem rt odafigyelni. Az elkapott, vagy kihallgatott orosz s knai ellenfelek mindegyike beszl angolul, ami azrt elg kibrndt, st, az rk egyms kztt is angolul trsalognak, a tipikus orosz s knai akcentussal persze. Sam Fisher hangjt Michael Ironside klcsnzte, s nagyon j munkt vgzett. A hangja is nagyon jl illik a karakterhez, s a kis megjegyzsekkel s beszlsokkal sajtos stlust adott neki.
A Splinter Cell egy hangulatos, s nagyon jl irnythat akcijtk, gynyr grafikval s hangokkal. Egyetlen komolyabb negatvuma taln a tlsgosan is lineris jtkmenet, br ez csak kismrtkben cskkenti az lvezetet, leginkbb csak az jrajtszhatsg szempontjbl jelent problmt. Tny, hogy nem val mindenkinek, de a lopakods stlus kedvelinek nem szabad kihagyni.
Forrs: www.pcdome.hu